درد قفسه سینه و اضطراب چه ارتباطی با هم دارند؟!

درد قفسه سینه یکی از علائم شایع اضطراب و حملات پانیک است. بسیاری از مردم می‌گویند این ویژگی قابل توجه بدترین قسمت های آنهاست. حدود 25 درصد از افراد در طول زندگی خود درد قفسه سینه را تجربه می‌کنند. دلایل مختلفی برای درد قفسه سینه وجود دارد، از جمله حمله پانیک و حمله اضطراب.

چگونه اضطراب می‌تواند باعث درد قفسه سینه شود؟

چگونه اضطراب می‌تواند باعث درد قفسه سینه شود؟

هم حملات پانیک و هم حملات اضطراب می‌توانند باعث درد قفسه سینه شوند. این حملات مشابه هستند، اگرچه حمله اضطرابی می‌تواند شدت کمتری داشته باشد. حملات اضطراب معمولاً به یک محرک خاص در زندگی شخصی مربوط می شود، در حالی که حمله پانیک می‌تواند بدون یک محرک آشکار رخ دهد.

در هر دو مورد، علائم ناشی از هورمون‌های استرس است که واکنش جنگ یا گریز فرد را تحریک می‌کند. این همچنین علائم دیگری مانند مشکل در تنفس را ایجاد می‌کند.

افرادی که مکرر دچار اضطراب یا حملات پانیک می‌شوند ممکن است دچار اختلال اضطراب باشند. انواع مختلفی از اختلالات اضطرابی مانند اختلال اضطراب فراگیر و اختلال هراس وجود دارد.

برای تشخیص این شرایط، پزشک باید بررسی کند که علائم فرد با علائم ذکر شده در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم مطابقت داشته باشد.

محققان دقیقاً نمی‌دانند چه چیزی باعث اختلالات اضطرابی می‌شود، اما احتمالاً ترکیبی از عوامل بیولوژیکی، ژنتیکی و محیطی است.

درد قفسه سینه ناشی از اضطراب چه احساسی دارد؟

درد قفسه سینه ناشی از اضطراب چه احساسی دارد؟

درد قفسه سینه به دلیل اضطراب یا حملات پانیک معمولاً می تواند مانند یک احساس تیز و خنجر زدن باشد که به طور ناگهانی شروع می شود، حتی اگر فرد غیرفعال باشد. با این حال، ممکن است قبل از شروع درد قفسه سینه احساس استرس یا اضطراب داشته باشند.

علائم همراه با اضطراب یا حمله پانیک عبارتند از:

 • سرگیجه
 • غش
 • تنگی نفس
 • لرزیدن
 • تغییرات دمای بدن
 • احساس خارج شدن از کنترل اوضاع
 • بی حسی و تعریق در پاها و دست ها
 • درد قفسه سینه
 • تپش قلب

درد قفسه سینه در حملاتی که سریع اتفاق می‌افتند، شایع‌تر است. بر اساس تحقیقات انجام شده در سال 2019، شیوع درد قفسه سینه در بین افرادی که دچار حمله پانیک هستند حدود 28.5 درصد است.

اضطراب درد قفسه سینه در مقابل حمله قلبی

اگرچه حمله قلبی در 805000 نفر در ایالات متحده هر سال رخ می‌دهد، تنها 2 تا 4٪ از افراد مبتلا به درد قفسه سینه که برای ملاقات با پزشک مراجعه می‌کنند، تشخیص مشکل قلبی را دریافت می‌کنند.

با این وجود، داشتن درد قفسه سینه می‌تواند هشدار دهنده باشد، زیرا هنوز هم احتمال دارد که به دلیل حمله قلبی باشد.

دانستن این نکته مهم است که اگرچه شباهت‌هایی بین درد قفسه سینه و درد ناشی از حمله قلبی وجود دارد، اما تفاوت‌های قابل توجهی نیز وجود دارد.

حمله قلبی علت متفاوتی دارد. این به دلیل انسداد در عروق کرونر فرد رخ می دهد. همچنین، درد قفسه سینه ناشی از اضطراب یا حمله پانیک اغلب زمانی ایجاد می‌شود که فرد در حال استراحت است. در مقابل، درد حمله قلبی اغلب زمانی ایجاد می‌شود که فرد فعال است.

درد ناشی از حمله قلبی نیز اغلب از قفسه سینه به سایر قسمت‌های بدن مانند فک، شانه ها و بازوها منتقل می‌شود. در مقابل، درد قفسه سینه ناشی از اضطراب در قفسه سینه باقی می‌ماند.

علاوه بر این، درد قفسه سینه ناشی از اضطراب ممکن است شدیدتر از درد ناشی از حمله قلبی باشد، که مردم اغلب آن را به عنوان فشار شدید و سنگین توصیف می‌کنند.

همچنین این تفاوت وجود دارد که حملات پانیک و حملات قلبی بر چه کسانی تأثیر می‌گذارد. در حالی که اختلالات هراس در زنان شایع‌تر است، حملات قلبی در مردان شایع‌تر است.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید؟

تشخیص اینکه آیا فرد دچار حمله پانیک شده است یا حمله قلبی می‌تواند سخت باشد. بنابراین، اگر فرد یا شخص دیگری دچار درد ناگهانی و شدید قفسه سینه، به ویژه در قسمت مرکزی یا چپ قفسه سینه خود شد، باید فورا به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشد.

سایر علائم هشدار دهنده حمله قلبی شامل فشار در قفسه سینه که بیش از 2 تا 3 دقیقه طول می‌کشد یا دردی که به بازو یا فک تابش می کند. همچنین ممکن است فرد احساس تنگی نفس کند.

اختلالات هراس و مشکلات قلبی عروقی هر دو شرایط قابل درمان هستند، بنابراین دریافت تشخیص از پزشک به اطمینان از دریافت درمان مناسب کمک می‌کند.

درمان اضطراب درد قفسه سینه

درمان اضطراب درد قفسه سینه

کمک حرفه‌ای می‌تواند تفاوت قابل توجهی در زندگی افرادی که حملات پانیک و اضطراب را تجربه می‌کنند ایجاد کند. بدون درمان، این شرایط می‌تواند کیفیت زندگی فرد را محدود کند.

با این حال، داروها و درمان شناختی رفتاری (CBT) در بسیاری از موارد در درمان اختلالات هراس موثر هستند.

CBT به فرد می‌آموزد که افکار خود را بازسازی کند و محرک‌های خاص اضطراب را شناسایی کرده و از آن اجتناب کند. این نوع درمان می‌تواند به افراد کمک کند تا علائم اختلال پانیک را بدون استفاده از دارو کاهش داده و مدیریت کنند.

همچنین اقداماتی وجود دارد که فرد می‌تواند در خانه برای مدیریت و کاهش علائم اضطراب از جمله درد قفسه سینه انجام دهد.

برای کمک به مقابله با حمله پانیک، توصیه می‌شود اقدامات زیر را امتحان کنید:

سرپناه امن بیابید: فرد باید در صورت امکان مکانی امن و راحت پیدا کند و در صورت رانندگی از آن عقب بکشد.
نفس عمیق بکشید: تنفس عمیق و مداوم می‌تواند به کاهش علائم اضطراب و جلوگیری از بدتر شدن آنها کمک کند.
به یاد داشته باشید که موقتی است: در هنگام تجربه درد قفسه سینه، روی این واقعیت تمرکز کنید که این علائم نباید بیش از چند دقیقه طول بکشد.
سعی کنید مثبت بمانید: تمرکز بر تصاویر صلح آمیز یا مثبت ممکن است به افراد کمک کند تا شدت علائم خود را در طول حمله پانیک کاهش دهند.
شمارش: شمردن تا 10 یا 20 و سپس تکرار می‌تواند به افراد کمک کند در طول حمله پانیک تمرکز کنند.
به حمله امتیاز دهید: برخی از افراد متوجه می‌شوند که مرور وضعیت عمومی ذهن خود در طول حمله پانیک و دادن امتیاز در مقیاس 1 تا 10 به آن، که 10 شدیدترین و 1 احساسی است که به سختی قابل توجه است، می‌تواند به آنها کمک کند تا وضعیت خود را مدیریت کنند.  
همچنین، برخی تغییرات در سبک زندگی وجود دارد که فرد می‌تواند برای کاهش خطر ابتلا به علائم ایجاد کند:

 • ورزش منظم
 • خواب کافی
 • اجتناب از کافئین، الکل و سیگار
 • اجتناب از غذاهای سرشار از شکر تصفیه شده

خلاصه

درد قفسه سینه می تواند هم با اضطراب و هم با حملات پانیک همراه باشد. افرادی که اغلب دچار چنین حملاتی می‌شوند ممکن است دچار اختلال اضطرابی باشند. این شرایط قابل درمان هستند. دریافت ارزیابی از پزشک مهم است تا فرد بتواند مناسب ترین درمان را دریافت کند. به عنوان یک اقدام احتیاطی، اگر فردی دچار درد ناگهانی قفسه سینه شد، باید فوراً به دنبال درمان پزشکی برای رد حمله قلبی باشد.

علت اضطراب درد قفسه سینه در سمت چپ چیست؟

اضطراب می تواند باعث درد قفسه سینه در سمت چپ شود. با این حال، همچنین می تواند نشانه ای از حمله قلبی یا پریکاردیت باشد، بنابراین فرد باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

اگر درد قفسه سینه اضطرابی من برطرف نشد چه کنم؟

در بیشتر موارد، درد قفسه سینه با اضطراب به سرعت ایجاد می شود و سپس به سرعت محو می شود. اگر درد قفسه سینه فرد از بین نمی رود یا به تدریج افزایش می یابد، ممکن است نشانه ای از حمله قلبی باشد. اگر این اتفاق بیفتد، آنها باید در اسرع وقت تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرند.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button