علت درد دست چپ : علائم و درمان آن

دست‌های ما مجموعه‌ای پیچیده از 19 استخوان، 15 مفصل، سه عصب و بسیاری از ماهیچه‌ها و رباط‌ها هستند. استخوان‌ها زیرساخت سخت دست را تشکیل می‌دهند در حالی که رباط‌ها استخوان‌ها را در کنار هم نگه می‌دارند و آنها را در جای خود نگه می‌دارند. این اجزا با هماهنگی کار با هم ترکیب می‌شوند تا به دست اجازه انجام عملیات بسیار ماهرانه را بدهد. هر یک از این اجزاء مستعد ضربه، کبودی، درد و کشیدگی هستند. درد در بازوها و دست‌ها یک شکایت رایج است. ما از دست‌های خود در زندگی روزمره استفاده زیادی می‌کنیم و ماهیچه‌ها، مفاصل و تاندون‌های داخل آنها می‌توانند علت درد دست چپ باشند.

با این حال، درد دست همیشه ناشی از مشکل بازو نیست. گاهی درد دست می‌تواند از جای دیگری در بدن باشد. در این مورد، می‌تواند نشانه یک بیماری زمینه‌ای جدی‌تر باشد. اگر به ویژه در بازوی چپ خود احساس درد می‌کنید، باید مراقب باشید زیرا این می‌تواند یکی از علائم حمله قلبی باشد. بنابراین باید علائم را بشناسید تا بفهمید که آیا علت درد دست چپ مربوط به بیماری قلبی است یا خیر. علائم درد دست چپ می‌تواند ناشی از چیزی خوش‌خیم مانند یک کبودی کوچک باشد، اما همچنین می‌تواند نشان دهنده طیف وسیعی از اختلالات و بیماری‌هایی باشد که می‌تواند هر بخشی از دست را هدف قرار دهد.

علت درد دست چپ

علائم درد دست چپ چیست؟

درد در دست چپ می‌تواند حاد (زمانی که به طور ناگهانی ایجاد می‌شود و برای مدت کوتاهی طول بکشد) یا مزمن (زمانی که بیش از سه ماه طول بکشد) باشد. یا حتی می‌تواند به تدریج یا ناگهانی ظاهر شود، شدید یا متوسط ​​باشد، فقط یک قسمت از دست (مثلاً زیر بازو یا بالای بازو) یا کل بازوی را تحت تأثیر قرار دهد. همچنین با علائم دیگری (مانند درد یا احساس سفتی در قفسه سینه، یا سوزن سوزن) همراه باشد که در این شرایط باید جدی گرفته شود.

علت درد دست چپ چیست؟

دلایل درد دست چپ می‌تواند متفاوت باشد. شناخته شده‌ترین آن‌ها حمله قلبی است. در این مورد، درد دست با درد یا احساس سفتی در قفسه سینه، درد در پشت، گردن، شانه یا فک، حالت تهوع، تنگی نفس، سرگیجه یا خستگی همراه است. علت درد دست چپ نیز می‌تواند ناشی از آنژین باشد. این وضعیت علائم مشابه دارد اما فقط چند دقیقه طول می‌کشد. درد همچنین می‌تواند نتیجه داشتن عضلات منقبض به دلیل استرس باشد. به طور مشابه، آسیب یا مشکلی که بر استخوان‌ها، مفاصل یا بافت نرم تأثیر می‌گذارد (مانند شکستگی شانه، بازو، مچ یا دست، تاندونیت شانه یا آرنج، بورسیت یا لیز خوردن دیسک) می‌تواند باعث درد دست شود، همچنین گردش خون ضعیف و خوابیدن با حالت نادرست از سایر علل در دست چپ است.

سایر علت درد دست چپ

درد دست می‌تواند به دلیل شرایط التهابی مانند موارد زیر رخ دهد.

خود ایمنی

چندین بیماری باعث التهاب مفاصل می‌شود. به عنوان مثال، آرتریت، که باعث التهاب مفاصل می‌شود، یکی از دلایل اصلی درد دست است. انواع مختلفی از آرتریت، از جمله روماتوئید و استئوآرتریت، معمولاً دست را تحت تأثیر قرار می‌دهند و هر کدام باعث درد در مفاصل و تاندون‌های مختلف می‌شوند.

عفونت‌ها

عفونت‌های باکتریایی می‌توانند از طریق جریان خون پخش شوند و مفاصل دست را تحت تاثیر قرار دهند. آرتریت عفونی یا سپتیک نمونه‌ای از چنین شرایطی است.

بیماری سیستمیک

درد دست می‌تواند به دلیل بیماری‌های سیستمیک مانند موارد زیر رخ دهد.

متابولیک

عملکرد طبیعی بدن در اثر بیماری‌های متابولیک که باعث درد می‌شود مختل می‌شود. ضخیم شدن بافت و تورم تاندون‌ها می‌تواند در اثر بیماری‌هایی مانند انقباض دوپویترن و بیماری دکوروین رخ دهد.

تومورها

رشد غده‌های سرطانی و غیرسرطانی، می‌تواند بر تمام اجزای دست تأثیر بگذارد، اعصاب را فشرده کرده و باعث درد شود.

سندرم تونل کارپال

این یک وضعیت بی حسی و سوزن سوزن شدن در دست و بازو است که در اثر فشردگی عصب میانی در حین حرکت از طریق تونل کارپ ایجاد می‌شود. دلایل آن عبارتند از استفاده بیش از حد از مچ دست و دست، به خصوص فعالیت‌های بسیار تکراری مانند تایپ کردن.

علت درد دست چپ

حمله قلبی و درد دست چپ

حمله قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیچه‌های قلب به دلیل مشکل در گردش خون، مانند لخته خون آسیب می‌بینند. درد در دست چپ شناخته شده‌ترین علامت حمله قلبی است. هنگامی که فردی دچار حمله قلبی می‌شود، این درد ناگهانی ایجاد می‌شود، و با مالش قفسه سینه بدتر می‌شود اما در حالت استراحت آرام می‌شود و به طور کلی با علائم دیگری همراه است. اینها شامل درد قفسه سینه یا احساس سوزش یا سفت شدن در قفسه سینه، بی حسی یا درد در دست چپ، پشت، گردن، معده یا فک، و حالت تهوع، تنگی نفس، سرگیجه یا خستگی می‌شود. اگر هر یک از این علائم را با هم تجربه کردید، باید با اورژانس تماس بگیرید زیرا احتمال دارد دچار حمله قلبی شده باشید.

درمان درد دست چپ

اگر درد دست چپ خوش خیم باشد می‌توانید در ابتدا با استراحت، قرار دادن کمپرس سرد در ناحیه دردناک و بالا بردن دست، آن را درمان کنید. اگر درد ناشی از شکستگی باشد، دستتان باید چند هفته در گچ بی‌حرکت شود. اما گر ناشی از یک مشکل اسکلتی-عضلانی باشد (مشکلی که استخوان‌ها، مفاصل یا بافت نرم را تحت تاثیر قرار می‌دهد)، درمان شامل مسکن‌ها یا داروهای ضد التهابی، استراحت و فیزیوتراپی می‌شود. استفاده از مسکن‌ها می‌تواند با استفاده از ترکیبی از گرمای تسکین‌دهنده و تحریک الکتریکی عصبی از راه پوست به تسکین درد عضلات و مفاصل کمک کند.

اگر درد ناشی از یک بیماری قلبی باشد، درمان شامل مصرف دارو برای تسکین درد، علاوه بر ایجاد برخی تغییرات اساسی در سبک زندگی است. در نهایت، اگر فردی دچار حمله قلبی شده است، باید فوراً تحت درمان پزشکی قرار گیرد، زیرا حملات قلبی می‌تواند کشنده باشد و اگر دارو به تنهایی لخته ایجاد کننده مشکل را حل نکند، گاهی اوقات نیاز به جراحی دارد.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button