تفاوت بین ایست قلبی و حمله قلبی چیست؟

اشتباه گرفتن ایست قلبی با حمله قلبی معمول است، زیرا هر دو اورژانس پزشکی هستند که قلب را تحت تاثیر قرار می‌دهند. با این حال، آنها یک چیز نیستند. حمله قلبی شامل وقفه در خونرسانی به قلب است. ممکن است منجر به ایست قلبی شود، یعنی زمانی که قلب پمپاژ نمی‌کند. انجمن قلب آمریکا (AHA) تفاوت بین حمله قلبی و ایست قلبی را به عنوان یک مشکل گردش خون در مقایسه با یک مشکل الکتریکی توصیف می‌کند.

در حمله قلبی، یک شریان مسدود شده مانع از جریان خون به قسمتی از قلب می‌شود که شریان از آن استفاده می‌کند. این باعث می‌شود که آن قسمت از قلب شروع به مردن کند. با ایست قلبی، قلب دچار اختلال در عملکرد الکتریکی می‌شود و به طور ناگهانی از تپش می‌ایستد.

این مقاله تفاوت بین حمله قلبی، ایست قلبی و نارسایی قلبی را توضیح می‌دهد. همچنین علائم هر یک را مورد بحث قرار می‌دهد و توضیح می‌دهد که در مواقع اضطراری چه باید کرد.

تفاوت بین ایست قلبی و حمله قلبی

ایست قلبی چیست؟

ایست قلبی به طور ناگهانی، معمولاً بدون هشدار، زمانی که قلب پمپاژ خون در بدن را متوقف می‌کند، اتفاق می‌افتد. اگر فرد فوراً تحت درمان قرار نگیرد، ممکن است بیهوش شود و در عرض چند دقیقه بمیرد. بسیاری از ایست‌های قلبی به این دلیل اتفاق می‌افتند که فرد دچار حمله قلبی شده است که باعث ریتم غیرطبیعی قلب می‌شود که به آن آریتمی می‌گویند.

یکی از علل شایع ایست قلبی، آریتمی به نام فیبریلاسیون بطنی (VFib) است. VFib زمانی اتفاق می‌افتد که مدار الکتریکی قلب هرج و مرج می‌شود. قلب به جای تپش فیبریل می‌شود، یعنی می‌لرزد.

علائم ایست قلبی

در بیشتر موارد، اولین علامت ایست قلبی از دست دادن هوشیاری است. گاهی اوقات، فرد علائم هشدار دهنده ایست قلبی را در یک ساعت قبل از ایست قلبی تجربه می‌کند. علائم هشدار دهنده شامل :

اگر شخصی قبلاً ایست قلبی داشته باشد، ممکن است:

 • نفس کشیدن یا تنفس غیرطبیعی
 • ایجاد صداهای نفس‌گیر
 • بیهوش

اگر رهگذری سعی کند یک پالس را پیدا کند، نمی‌تواند آن را پیدا کند.

ایست قلبی: در مواقع اضطراری چه باید کرد؟

ایست قلبی یک اورژانس است و شاهدان باید فوراً اقدام کنند. اگر بیش از یک نفر در دسترس باشد، یکی باید احیای قلبی ریوی (CPR) را شروع کند، در حالی که دیگری با اورژانس تماس می‌گیرد و به دنبال دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) می‌گردد.

AEDها طوری برنامه ریزی شده‌اند که در صورت تشخیص ریتم خطرناک قلب مانند VFib به قلب شوک الکتریکی وارد کنند. اغلب ممکن است یک AED نصب شده در نمای بیرونی ساختمان‌های عمومی برجسته یا داخل ساختمان‌هایی مانند مراکز خرید، مدارس، هتل‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی نصب شده باشد.

دفیبریلاسیون با AED باید در عرض چند ثانیه تا چند دقیقه پس از ایست قلبی اتفاق بیفتد، زیرا شانس زنده ماندن آنها با گذشت زمان به سرعت کاهش می‌یابد.

حمله قلبی

حمله قلبی چیست؟

در ایالات متحده، هر 40 ثانیه یک نفر دچار حمله قلبی می‌شود. حمله قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که خونرسانی به قلب قطع شود. این معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که یک لخته خون یکی از شریان‌های کرونری را مسدود کند. قلب همچنان خون را به اطراف بدن پمپاژ می‌کند، اما بخشی از قلب که معمولاً خون را از شریان مسدود شده دریافت می‌کند شروع به مرگ می‌کند. حمله قلبی می‌تواند آسیب جدی به قلب وارد کند و کشنده باشد.

شایع‌ترین علت حمله قلبی بیماری عروق کرونر (CAD) است که در آن دیواره‌های سرخرگ با آتروم، تجمع رسوبات چربی، مسدود می‌شوند. اگر یک قطعه آتروم بشکند، لخته ای در اطراف آن ایجاد می‌شود که می‌تواند جریان خون را مسدود کند.

علائم حمله قلبی

اگرچه علائم حمله قلبی می‌تواند به طور ناگهانی ظاهر شود، اما همیشه اینطور نیست. علائم برخی از افراد خفیف و تدریجی است و طی روزها تا هفته ها ایجاد می شود. علائم ممکن است بین جنس‌ها و حتی در بین حملات قلبی در یک فرد متفاوت باشد. با این حال، علائم معمول حمله قلبی عبارتند از:

 • درد یا ناراحتی قفسه سینه
 • درد شدید یا سوزش که به یک یا هر دو بازو یا پشت، گردن، فک یا معده گسترش می‌یابد.
 • تنگی نفس
 • سبکی سر
 • حالت تهوع
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • تعریق

برخی از افراد ممکن است یک حمله قلبی خاموش را تجربه کنند، که یا بدون علائم یا با علائم بسیار خفیف اتفاق می‌افتد. طبق یک تخمین، حملات قلبی خاموش تقریباً 50٪ منبع قابل اعتماد حملات قلبی را تشکیل می‌دهند. سن بالاتر و داشتن شرایطی که باعث آسیب عصبی می‌شود، مانند دیابت، می‌تواند بر نحوه تجربه درد در فرد تأثیر بگذارد. در نتیجه ممکن است فرد بدون احساس درد دچار حمله قلبی شود.

حمله قلبی: در مواقع اضطراری چه باید کرد؟

اگر فردی فکر می‌کند که خود یا فردی که با او در حال حمله قلبی است، باید شانس نتیجه خوب را با موارد زیر به حداکثر برساند:

 • بلافاصله با 911 تماس بگیرید.
 • نشستن و آرام ماندن
 • در صورت امکان 325 میلی گرم آسپرین را بجوید و ببلعید.
 • منتظر خدمات فوریت‌های پزشکی (EMS)

منبع معتبر AHAT پیشنهاد می‌کند به جای رفتن با ماشین به اورژانس (ER)، با آمبولانس تماس بگیرید، زیرا کارکنان EMS می‌توانند به محض رسیدن به فرد، درمان را آغاز کنند. بنابراین، افرادی که با آمبولانس به اورژانس می‌رسند، معمولاً زودتر از افرادی که با ماشین می‌رسند، درمان می‌شوند. هر چه فرد سریعتر درمان را دریافت کند، چشم انداز بهتری دارد.

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی چیست؟

فردی که نارسایی قلبی دارد، قلب ضعیفی دارد که نمی‌تواند خون را به درستی به اطراف بدن پمپاژ کند. قلب می‌تواند در طول حمله قلبی یا در نتیجه فشار خون بالا آسیب ببیند. علائم نارسایی قلبی عبارتند از:

 • تنگی نفس
 • خستگی
 • تورم در مچ پا و پا
 • نفخ
 • عدم تحمل ورزش
 • تنگی نفس هنگام دراز کشیدن

با داروی مناسب و تغییر شیوه زندگی، فرد مبتلا به نارسایی قلبی می‌تواند زندگی عادی و فعالی داشته باشد.

عوامل خطر

مهم ترین عامل خطر برای ایست قلبی داشتن CAD، سابقه حمله قلبی یا نارسایی قلبی است. یک فرد مبتلا به CAD ممکن است قبل از تجربه ایست قلبی یا حمله قلبی هیچ علامتی نداشته باشد. گاهی اوقات افراد قبل از اینکه دچار ایست قلبی شوند دچار حملات قلبی خاموش می شوند. عوامل زیر خطر ایست قلبی و حمله قلبی را در افراد افزایش می‌دهند:

سن: خطر با افزایش سن افزایش می‌یابد.
جنسیت: خطر ایست قلبی برای مردان بیشتر است.
نژاد: افراد آفریقایی آمریکایی در معرض خطر ایست قلبی هستند. در معرض خطر خاص کسانی هستند که شرایطی مانند دیابت، فشار خون بالا، بیماری مزمن کلیوی و نارسایی قلبی دارند.

عوامل خطر اضافی برای ایست قلبی و حمله قلبی عبارتند از:

سابقه پزشکی شخصی یا خانوادگی ایست قلبی
سابقه پزشکی شخصی یا خانوادگی اختلالات ارثی که ممکن است باعث آریتمی یا کاردیومیوپاتی شود.
اختلال مصرف مواد مخدر
اختلال مصرف الکل
نارسایی قلبی
سیگار کشیدن
کلسترول خون بالا
فشار خون بالا
عدم تحرک بدنی
چاقی
دیابت
فشار
یک رژیم غذایی غیرمغذی
عدم تعادل الکترولیت
نارسایی کلیه 

عوارض

حمله قلبی و ایست قلبی می تواند منجر به عوارضی شود که از خفیف تا کشنده متغیر است.

عوارض حمله قلبی

اگر فردی برای حمله قلبی تحت درمان قرار نگیرد، می تواند باعث ایست قلبی شود. افراد همچنین ممکن است عوارض زیر را پس از حمله قلبی تجربه کنند:

 • آریتمی
 • نارسایی قلبی
 • شوک قلبی
 • پارگی قلب

عوارض ایست قلبی

اگر فرد به دنبال ایست قلبی فوراً تحت درمان قرار نگیرد، می تواند منجر به آسیب دائمی مغز و اندام یا ناتوانی شود. حتی می‌تواند کشنده باشد. هر چه تاخیر در بازگرداندن ریتم قلب و جریان خون طولانی‌تر باشد، خطر افزایش می‌یابد.

در طول ایست قلبی، مغز ممکن است دچار کمبود اکسیژن شود که منجر به اثرات طولانی مدتی می‌شود که عبارتند از:

تغییرات شخصیتی
مشکلات حافظه
خستگی
مشکلات گفتار و زبان
سرگیجه
مسائل مربوط به تعادل
حرکات غیر ارادی
آسیب دائمی مغز
مردم اغلب هیچ خاطره‌ای از ایست قلبی ندارند.

چشم انداز

افرادی که از حمله قلبی جان سالم به در می‌برند، شانس بیشتری برای تجربه حمله قلبی دیگر دارند. هر سال حدود 200000 نفر دچار حمله قلبی بعدی می‌شوند. با استفاده از داروها و تغییر شیوه زندگی مناسب، افراد می توانند احتمال حمله قلبی بعدی را کاهش دهند.

AHA خاطرنشان می کند که از حدود 350000 نفری که هر سال در خارج از بیمارستان دچار ایست قلبی می‌شوند، کمتر از 12 درصد از مردم زنده می مانند و به خانه می روند. CPR می تواند شانس زنده ماندن را دو یا سه برابر کند.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button