ایست قلبی در خواب چگونه رخ میدهد؟ ( دلایل اصلی آن )

ایست ناگهانی قلب به از دست دادن ناگهانی عملکرد قلب ، تنفس و هوشیاری گفته میشود. این وضعیت عموما به علت مشكلی در سیستم الكتریكی قلب ایجاد می شود كه در عملکرد پمپاژ قلب را اختلال ایجاد کرده و جریان خون در بدن را متوقف خواهد کرد.
ایست قلبی ناگهانی همان حمله قلبی نیست، وقتی جریان خون به بخشی از قلب مسدود شود، حمله قلبی اتفاق می فتد. با این حال ، یک حمله قلبی گاهی اوقات می تواند یک اختلال الکتریکی ایجاد کند که منجر به ایست قلبی ناگهانی می شود.
ایست قلبی اگر بلافاصله درمان نشود، می تواند منجر به مرگ شود. در این شرایط با مراقبت های پزشکی سریع و مناسب زنده ماندن امکان پذیر است. احیای قلبی ریوی (CPR) ، استفاده از دفیبریلاتور ( دستگاه شوک قلبی) و یا حتی فقط فشار دادن سینه (ماساژ قلبی) می تواند شانس زنده ماندن فرد را تا رسیدن ماموران اورژانس افزایش دهد.
در ادامه ایست قلبی در خواب را بررسی خواهیم کرد.

ایست قلبی در خواب

علائم ایست قلبی

علائم ایست ناگهانی قلب سریع و شدید است و شامل موارد زیر است:

 • غش کردن ناگهانی
 • نبض ندارد
 • تنفس ندارد
 • از دست دادن هوشیاری

بعضی اوقات علائم و نشانه های دیگری قبل از ایست ناگهانی قلب رخ می دهد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ناراحتی قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • ضعف
 • تپش قلب ، پرش قلب یا کوبیدن قلب

اما ایست قلبی ناگهانی غالبا بدون هیچ اخطاری رخ می دهد.

ایست قلبی در خواب

هر ساله صدها هزار نفر در سراسر جهان بر اثر مرگ ناگهانی قلبی می میرند که بسیاری از آنها جوان و متناسب هستند. تخمین زده می شود که حدود 30٪ از مرگ ناگهانی قلب در شب اتفاق می افتد. این موضوع تعجبی هم ندارد، زیرا ما حدود یک سوم از عمر خود را در خواب سپری می کنیم.

دلایل ایست قلبی در خواب

ایست قلبی در هر زمان ممکن است اتفاق بی افتد، دلایل ایست قلبی در شب در برخی موارد با دلیل ایست قلبی در سایر زمان ها مشابه و گاهی منحصر به فرد است.
شرایط قلبی که می تواند منجر به ایست ناگهانی قلب شود:
ایست قلبی ناگهانی می تواند در افرادی رخ دهد که هیچ بیماری قلبی شناخته شده ندارند. با این حال ، آریتمی تهدیدکننده زندگی معمولا در فردی با بیماری قلبی که احتمالا قبلا تشخیص داده نشده ایجاد می شود.

بیماری عروق کرونر

بیشتر موارد ایست قلبی ناگهانی در افرادی که به بیماری عروق کرونر مبتلا هستند ، رخ می دهد که در آنها عروق با کلسترول و رسوبات دیگر مسدود می شوند و باعث کاهش جریان خون در قلب می شوند.

حمله قلبی

اگر حمله قلبی رخ دهد ، اغلب در نتیجه بیماری شدید عروق کرونر ، می تواند باعث فیبریلاسیون بطن و ایست ناگهانی قلب شود. همچنین ، حمله قلبی می تواند بافت اسکار را در قلب شما ایجاد کند. اتصال کوتاه الکتریکی در اطراف بافت اسکار می تواند منجر به ناهنجاری در ریتم قلب شما شود.

بزرگ شدن قلب (کاردیومیوپاتی)

این اتفاق در درجه اول هنگامی رخ می دهد که دیواره های عضلانی قلب شما کشیده و بزرگ یا ضخیم می شوند. سپس عضله قلب شما غیرطبیعی است ، وضعیتی که اغلب منجر به آریتمی می شود.

بیماری دریچه ای قلب

نشت یا باریک شدن دریچه های قلب می تواند منجر به کشیدگی یا ضخیم شدن عضله قلب شود. هنگامی که اتاق ها به دلیل استرس ناشی از یک دریچه محکم یا نشتی بزرگ یا ضعیف می شوند ، خطر ابتلا به آریتمی افزایش می یابد.

نقص قلب در بدو تولد (بیماری مادرزادی قلب)

وقتی ایست قلبی ناگهانی در کودکان یا نوجوانان رخ می دهد ، می تواند به دلیل بیماری مادرزادی قلب باشد. در بزرگسالانی که برای نقص مادرزادی قلب جراحی اصلاحی انجام داده اند ، هنوز هم خطر ایست قلبی ناگهانی وجود دارد.

مشکلات الکتریکی در قلب

در بعضی از افراد، مشکل به جای مشکل در عضله قلب یا دریچه ها ، در سیستم الکتریکی قلب است. به این موارد ناهنجاری های اولیه ریتم قلب گفته می شود و شامل مواردی مانند سندرم بروگادا و سندرم پارکینسون -گرگ سفید (Wolff-Parkinson-White)  و سندرم Long QT است، که ممکن است باعث ایست ناگهانی قلب در کودکان و جوانان شود

زخم در بافت قلب

زخم ممکن است در نتیجه حمله قلبی قبلی یا علت دیگری باشد. قلبی که به هر علتی زخم یا بزرگ شده باشد ، مستعد ابتلا به آریتمی های بطنی تهدید کننده زندگی است. شش ماه اول پس از حمله قلبی یک دوره پر خطر برای ایست ناگهانی قلب در بیماران مبتلا به بیماری تصلب شرایین قلبی است.

داروهای قلبی

تحت برخی شرایط ، برخی از داروهای قلبی می توانند زمینه آریتمی را ایجاد کنند که باعث ایست ناگهانی قلب می شود. (بله، عجیب است ، داروهای ضد آریتمی که آریتمی را درمان می کنند ، گاهی حتی در دوزهای طبیعی نیز ممکن است آریتمی بطنی ایجاد کنند. به این اثر “پیش آریتمی” گفته می شود.) تغییرات قابل توجهی در سطح پتاسیم و منیزیم در خون (به عنوان مثال استفاده از داروهای ادرار آور) همچنین می تواند باعث آریتمی تهدید کننده زندگی و ایست قلبی شود.

مصرف تفریحی مواد مخدر

آپنه خواب و خطر ایت قلبی

علاوه بر موارد بالا موارد زیر به طور خاص می تواند باعث ایست قلبی در هنگام خواب شود.

آپنه خواب

آپنه انسدادی خواب شایع است و با بسیاری از مشکلات پزشکی مرتبط است، یک مشکل رایج ایست قلبی ناگهانی است.
محققان گمان می کنند که به دلایل مختلف ، آپنه خواب باعث ریتم غیر طبیعی قلب می شود که منجر به مرگ ناگهانی قلب می شود. آپنه خواب ممکن است سطح اکسیژن را کاهش دهد ، پاسخ جنگ و گریز را فعال کرده و فشار را در قفسه سینه هنگام بسته شدن مجرای هوایی فوقانی تغییر دهد و از این طریق استرس مکانیکی برای  قلب ایجاد می کند.  این ممکن است التهاب را افزایش دهد و همچنین باعث تغییرات ناسالم در رگ های خونی شود.
همچنین محققان دریافته اند که بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب بیش از 2.5 برابر بیشتر از بیماران فاقد آپنه انسدادی احتمال مرگ ناگهانی قلبی را در بین ساعت 12 تا 6 دارند. از این رو شناسایی و درمان به موقع آپنه خواب مهم هستند.

سندروم سینوس بیمار

بیماری قلبی ساختاری ارتباط ندارد ، بلکه با جهش های ژنتیکی مرتبط است که پروتئینی به نام SCN5A را تغییر می دهد که در تولید فعالیت الکتریکی قلب نقش دارد. مشکلاتی می تواند برای افراد در هر سنی که این ناهنجاری ژنتیکی را دارند ، ایجاد شود.
تحقیقات پروفسور ژانگ با همکاری دانشمندان دانشگاه بریستول نشان داد که یک ماده شیمیایی در سیستم عصبی وجود دارد که در افراد سالم برای کاهش ضربان قلب عمل می کند. اما در بیماران مبتلا به سندرم سینوس بیمار ، ممکن است به طور کامل از فعالیت الکتریکی در قلب جلوگیری کند ، در نتیجه عملکرد قلب مختل و منجر به ایست قلبی می شود. این امر اغلب در طول شب اتفاق می افتد زیرا ضربان قلب در ساعات شب به طرز چشمگیری کاهش می یابد.
با توجه به بررسی علت می توان با استفاده از داروها یا ضربان ساز قلب خطر ایست ناگهانی قلب در خواب را کنترل کرد.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button