هولتر فشارخون چیست و چه کاربردی دارد؟

هولتر فشارخون آزمایشی است که به شما امکان می‌دهد فشارخون را در طول یک روز کنترل کنید. ابزاری که فشارخون را اندازه‌گیری می‌کند فشارسنج نامیده می‌شود. مانیتور فشارخون، زمانی که بیمار از آن استفاده می‌کند، به طور خودکار در فواصل زمانی معین باد و تخلیه می‌شود و نتیجه هر اندازه‌گیری را در حافظه داخلی ثبت می‌کند.

هولتر فشارخون چیست؟

اصطلاح هولتر فشار به یک آزمایش تشخیصی غیرتهاجمی اطلاق می‌شود که اصلاً دردناک یا ترسناک نیست و باهدف اندازه‌گیری فشارخون در عرض 24 ساعت انجام می‌شود. این معاینه با استفاده از ابزاری بسیار شبیه به فشارسنج سنتی، متشکل از یک فشارسنج قابل‌حمل و اندازه کوچک که توسط بیمار استفاده می‌شود، انجام می‌شود.در عمل، هولتر فشار شامل یک کاف بادی برای اتصال به بازو و یک متر الکترونیکی است که از طریق یک کمربند مخصوص به شکم متصل می‌شود. این دستگاه باید یک روز کامل (به طور دقیق 24 ساعت) بدون درآوردن آن استفاده شود.

هولتر فشار برای چیست؟

فشارخون یک پارامتر حیاتی بسیار مهم است که می‌تواند در طول روز به طور قابل‌توجهی تغییر کند: برای مثال، اگر برخی از افراد، برای مثال، در طول استراحت شبانه دچار تغییرات آشکاری شوند، برخی دیگر در لحظات خاصی از اضطراب یا به دلیل یک مشکل قلبی عروقی، تغییراتی را نشان می‌دهند. برای همه این متغیرها، هولتر فشارخون آزمایشی است که به شما امکان می‌دهد نوسانات روزانه فشارخون ثبت شده توسط فشارسنج قابل‌حمل را ضبط و مطالعه کنید .

این آزمون برای تأیید بسیار مهم است:

 • تأیید تشخیصی فشارخون شریانی ناپایدار
 • کنترل فشارخون بالا در درمان دارویی؛
 • گاهی اوقات در فرایند تشخیص سنکوپ؛
 • هولتر فشار همچنین برای نظارت بر ورزشکاران در طول فعالیت ورزشی آنها استفاده می‌شود.

هولتر فشارخون چگونه کار می‌کند؟

برای درک نحوه عملکرد دستگاه فشارخون، می‌توانیم آن را با یک فشارسنج معمولی مقایسه کنیم، اما با برخی تفاوت‌ها.هولتر فشارخون یک آنالیز غیرتهاجمی و بدون درد است و نیازی به آماده‌سازی ندارد و بدون خطر است. یک دستگاه کوچک روی بیمار اعمال می‌شود که در ناحیه کمر ثابت می‌شود و یک دستبند که باید به مدت 24 ساعت از آن استفاده شود. در طول هولتر فشارخون، فشارخون به طور خودکار هر 15 دقیقه در روز و هر 30 دقیقه در شب اندازه‌گیری می‌شود.

به طور خاص، یک کاف در اطراف بازوی چپ بیمار قرار می‌گیرد، مانند کاف فشارخون طبیعی. کاف در فواصل منظم باد و تخلیه می‌شود و به طور موقت جریان خون را برای اندازه‌گیری حداکثر و حداقل فشار متوقف می‌کند. مدرن‌ترین دستگاه‌های اندازه‌گیری فشارخون، مانند هولتر فشار، الکترونیکی هستند، یعنی به طور خودکار باد و باد می‌شوند و داده‌ها را ثبت می‌کنند.

برای نصب هولتر فشار روی بازوی بیمار چند دقیقه طول می‌کشد، سپس 24 ساعت باید بگذرد که در طی آن فشار در فواصل زمانی دقیق (معمولاً 15 یا 30 دقیقه) ثبت می‌شود.

در مورد هولتر فشارخون، نتایج پس از بررسی توسط متخصص قلب در دسترس است. او با تجزیه‌وتحلیل تغییرات فشار ثبت شده توسط هولتر و مقایسه آنها با دفتر خاطرات فشارخون تهیه شده توسط بیمار، گزارشی را تهیه می‌کند که در آن هرگونه ناهنجاری را برجسته می‌کند.

یکی از سؤالات متداول در هنگام هولتر فشارخون این است که چگونه بخوابیم؟ هیچ احتیاط خاصی نباید انجام شود جز اینکه از خوابیدن روی کاف یا در موقعیت‌هایی که ممکن است باعث جداشدن هولتر از کاف شود، خودداری کنید.

چه زمانی هولتر فشارخون را انجام دهیم؟

هولتر فشار باید در صورت بروز علائم مرتبط با تغییرات فشار که به طور مکرر رخ می‌دهد مانند:

 • سرگیجه
 • تپش قلب
 • تعریق
 • سنکوپ‌ها
 • ضعف
 • تاکی‌کاردی
 • وزوز گوش
 • دید نامشخص
 • خون دماغ شدن

حداقل یا حداکثر فشار چقدر است؟

منظور از فشارخون ماکزیمم یا سیستولیک لحظه‌ای است که در آن قلب با انقباض (سیستول)، خون را به داخل شریان آئورت پمپ می‌کند که با داشتن دیواره‌های کشسان، منبسط می‌شود.منظور از فشارخون حداقل یا دیاستولیک، لحظه‌ای است که در آن قلب آرام می‌شود، خود را تخلیه می‌کند (دیاستول)، و برمی‌گردد تا قبل از انقباض جدید پر شود، در این مرحله آئورت باریک می‌شود زیرا کمتر تأمین می‌شود.

باتوجه‌به آنچه در بالا مشاهده شد، منطقی به نظر می‌رسد که حداکثر فشار زمانی افزایش می‌یابد که لومن شریانی موانعی (مانند پلاک) ایجاد کند یا دیواره‌ها خیلی الاستیک نباشند. حداقل فشار زمانی افزایش می‌یابد که جریان خون در محیط اطراف مسدود می‌شود یا آئورت تخلیه می‌شود و فشار داخل آن افزایش می‌یابد.در بیشتر موارد، فشارخون بالا علائم خاصی ایجاد نمی‌کند. برعکس، افزایش حداکثر فشارخون اغلب با علائم معمولی مانند ضربان قلب نامنظم، تاری دید، سرگیجه و غیره ظاهر می‌شود.

بااین‌حال، فشارخون خیلی بالا یا خیلی پایین تنها مقادیری نیستند که باید به آنها توجه شود، در واقع حتی فشارخون نامنظم، یعنی با تغییرات بسیار زیاد بین حداقل و حداکثر (بیش از 30-40 میلی‌متر جیوه) خطرناک است. هولتر فشار یک ابزار معتبر برای کنترل فشارخون در صورت بروز مشکل است.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button