ورزشکاران با قلب بزرگ : بی ضرر یا جدی است؟

قلب ورزشکار، تفاوت‌های بطن چپ قلب و سایر تغییرات را هنگامی که یک ساعت در روز در اکثر روزهای هفته روی می‌دهد را توصیف می‌کند. پزشک می‌تواند صداهای غیرمعمول قلب را از طریق گوشی پزشکی یا آزمایش تشخیص دهد. با این حال، این یک وضعیت بی‌ضرر و بدون علامت است. همچنین ورزشکاران با قلب بزرگ از این قاعده مستثنی نیستند.

هنگامی که عضلات دوسر، چهارسر ران یا سایر گروه‌های عضلانی خود را به طور مکرر در طول زمان تمرین می‌دهید، عضلات شما قوی‌تر و بزرگ‌تر می‌شوند. این مورد برای قلب هم اتفاق می‌افتد که آن هم یک ماهیچه است. ورزش منظم قلبی عروقی قلب را در پمپاژ خون به بدن کارآمدتر می‌کند. در مورد ورزشکارانی که تمرینات بسیار با شدت زیادی انجام می دهند، قلب گاهی اوقات کمی بزرگ‌تر می‌شود.

اصطلاح “قلب ورزشکار” به بزرگ شدن طبیعی و ظریفی اشاره دارد که می‌تواند با سازگاری قلب با تمرینات ورزشی شدید اتفاق بیفتد. به خودی خود، این یک بیماری یا یک وضعیت پزشکی نیست و آسیبی ایجاد نمی‌کند.
با این حال، بزرگ شدن قلب می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات بالقوه جدی قلبی مانند کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، کاردیومیوپاتی متسع یا فشار خون بالا باشد.

هنگامی که یک ورزشکار جدی نشانه بزرگ شدن قلب را نشان می‌دهد، برای یک پزشک مهم است که بین قلب ورزشکار و یک مشکل تفاوت قائل شود. گاهی اوقات لازم است یک متخصص قلب و عروق ورزشی تفاوت را تشخیص دهد.

ورزشکاران با قلب بزرگ

قلب ورزشکار چیست؟

قلب ورزشکار نام تغییراتی است که در بیشتر روزهای هفته هنگام انجام ورزش‌های شدید بیش از یک ساعت در قلب شما اتفاق می‌افتد. اغلب اوقات، این تغییرات بیش از حد نیستند. با این حال، در برخی از ورزشکاران، این تغییرات می‌تواند باعث شود که قلب شبیه به موقعی باشد که در حالتی از کاردیومیوپاتی به نظر می‌رسد. از آنجایی که کاردیومیوپاتی بی‌ضرر نیست، پزشک باید بداند که چه چیزی قلب ورزشکار را متفاوت می‌کند.

تفاوت بین قلب ورزشکار و کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک چیست؟

برخی از نتایج الکتروکاردیوگرام برای این دو وضعیت مشابه به نظر می‌رسد. دانستن تفاوت مهم است زیرا یکی خطرناک است و دیگری نه.

 • کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک
 • می‌تواند باعث مرگ ناگهانی قلبی در ورزشکاران شود.
 • مقدار فضای داخل بطن چپ کوچکتر می‌شود.
 • دیواره بطن چپ ضخیم‌تر از افراد دارای قلب ورزشکار است.
 • باعث مرگ ناگهانی قلبی در ورزشکاران نمی‌شود.
 • مقدار فضای داخل بطن چپ بزرگ‌تر می‌شود.
 • دیواره بطن چپ ضخیم است، اما به ضخامت افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک نیست.

قلب ورزشکار چه کسانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

قلب ورزشکار ۲ درصد از ورزشکاران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این می‌تواند پس از سال‌ها تمرین سخت رخ دهد. قلب ورزشکار در ورزشکارانی که سیاه پوست هستند بسیار شایع‌تر از افراد نژادهای دیگر است.

قلب ورزشکار چگونه بر بدن من تأثیر می‌گذارد؟

بدن هنگام ورزش به اکسیژن بیشتری نیاز دارد. برای پاسخگویی به این تقاضای بالاتر، بطن چپ قلب خون بیشتری را کنترل می کند و فشار بیشتری نسبت به حالت عادی دارد. بطن چپ خون غنی از اکسیژن را به آئورت پمپ می‌کند که آن را به بدن می‌فرستد.

پس از رفع نیاز بدن به خون و اکسیژن بیشتر برای مدتی، بطن چپ شروع به بزرگ‌تر شدن می‌کند و عضله قلب ضخیم‌تر می‌شود.

وقتی ورزش نمی‌کنید، قلب مجبور نیست خون زیادی پمپاژ کند. می‌تواند آنچه را که نیاز دارید با ضربان قلب کمتر پمپاژ کند. به همین دلیل است که افراد مبتلا به سندرم قلب ورزشکار، ضربان قلب کمتری نسبت به افراد غیر ورزشکار در حالت استراحت دارند.

همچنین مطالعه کنید : ورزش‌های مناسب برای بیماران قلبی عروقی

علائم ورزشکاران با قلب بزرگ

علائم قلب ورزشی چیست؟

هیچ علامتی از سندرم قلب ورزشی وجود ندارد. اگر درد قفسه سینه یا تپش قلب دارید، به احتمال زیاد مشکل قلبی متفاوتی دارید.

چه چیزی باعث سندرم قلب ورزشی می‌شود؟

 • تمرینات استقامتی شدید یا تمرینات قدرتی می‌تواند از علل سندرم قلب ورزشی در برخی از ورزشکاران باشد.
 • ورزش‌های استقامتی تمایل به افزایش اندازه و ضخامت دیواره بطن چپ ورزشکار دارند.

ورزش هایی که می‌توانند به قلب ورزشکار منتهی شوند عبارتند از:

 • قایقرانی
 • شنا كردن
 • اسکی کراس کانتری
 • دوچرخه سواری

چگونه می‌دانید که قلب ورزشکار دارید؟

پزشک می‌تواند براساس علائم و نشانه‌های سندرم قلب ورزشکار، تشخیص دهد. مانند:

 • سوفل قلبی که پزشک می‌تواند از طریق گوشی پزشکی خود بشنود.
 • صداهای ضربان قلب اضافی که به طور معمول وجود ندارد.
 • ضربان قلب آهسته (برادی کاردی)
 • فشار خون پایین

چه آزمایشاتی برای تشخیص قلب ورزشکار انجام می‌شود؟

آزمایشات تشخیص قلب ورزشکار عبارتند از:

 • الکتروکاردیوگرام (EKG). نتایج غیرمعمول در هنگام استراحت اتفاق می‌افتد اما در حین ورزش در افراد مبتلا به قلب ورزشکار اتفاق نمی‌افتد.
 • اکوکاردیوگرافی
 • اشعه ایکس قفسه سینه
 • تست ورزش قلبی ریوی
 • MRI قلب (به ندرت برای این مورد استفاده می‌شود).
 • تست استرس (به ندرت برای این مورد استفاده می‌شود).
بیماری قلبی در ورزشکاران

قلب ورزشکار یا بیماری زمینه‌ای؟

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک یک اختلال ژنتیکی است که باعث کمی ضخیم شدن دیواره‌های قلب می‌شود. این یک علت اصلی مرگ ناگهانی قلبی در ورزشکاران جوان است. بنابراین برای ورزشکارانی که قلب بزرگی دارند مهم است که مطمئن شوند که HCM ندارند.

یک متخصص قلب ورزشی که به دنبال رد HCM یا مشکل قلبی دیگر در یک ورزشکار است، احتمالاً این موارد را در نظر می‌گیرد:

خواسته‌ها و تکنیک‌های تمرینی منحصر به فرد این ورزش. تغییرات مربوط به ورزش در قلب اغلب به سن، نژاد، جنس و نوع ورزش مربوط می‌شود. 
نتایج آزمایش‌هایی مانند ECG، MRI، اکوکاردیوگرام یا تست استرس. ما در تفسیر نتایج آزمایش محتاط هستیم. بیشتر یافته‌های مثبت در ورزشکارانی که علائم بیماری قلبی ندارند، مثبت کاذب هستند. به همین دلیل است که ما به ندرت به یک آزمون تکیه می‌کنیم. ما اغلب تست‌های استرس فردی را طراحی می‌کنیم که مخصوص ورزشکار و ورزش است.

بیماری قلبی در ورزشکاران

بیماری قلبی در ورزشکاران شایع نیست، اما اگر فردی علائم نگران‌کننده‌ای مانند غش، تنگی نفس بیش از حد، درد قفسه سینه یا کاهش عملکرد غیرقابل توجیه داشته باشد، باید بررسی شود. یک متخصص قلب ورزشی، ارزیابی می‌کند که آیا این علائم بی‌ضرر مربوط به ورزش هستند یا چیزهای جدی‌تر.

اگر بیماری قلبی یا بیماری دیگری تشخیص داده شود، لزوماً به معنای پایان یک حرفه ورزشی نیست.

تمرین نکردن یا ترک ورزش به ندرت ضروری است. حتی ورزشکارانی که دارای دفیبریلاتور هستند گاهی اوقات می‌توانند به بازی بازگردند. متخصصان قلب و عروق ورزشی می‌توانند مزایا و معایب را با ورزشکار در میان بگذارند و با هم تصمیم بگیرند.

یک فیزیولوژیست ورزش قلب همچنین می‌تواند یک برنامه ورزشی فردی با تمریناتی طراحی کند که برای ورزشکار ایمن و برای ورزش موثر باشد.

هدف ما محافظت از قلب است، چه بیمار اجازه بازگشت به مسابقات و تمرینات را داشته باشد یا به سمت فعالیت‌های غیررقابتی هدایت شود.

آیا باید قلب ورزشکار را درمان کنید؟!

برای سندرم قلب ورزشکار نیازی به درمان ندارید. با این حال، پزشک متخصص ممکن است از شما بخواهد که تمرین را به مدت سه ماه متوقف کنید و از قلب خود دوباره تصویربرداری کنید تا مطمئن شوید که کاردیومیوپاتی ندارید.

حرف آخر

اگر پزشک فکر می‌کند که ممکن است به جای قلب ورزشکار یک نوع کاردیومیوپاتی داشته باشید، ممکن است از شما بخواهد تا زمان اطمینان ورزش را متوقف کنید. اگر این اتفاق افتاد، از آنها بپرسید که آیا آزمایش‌های دیگری وجود دارد که هنوز امتحان نکرده‌اند. اگر همه آزمایش‌هایی را که می‌توانستند انجام داده‌اند، اما هنوز مشکوک به کاردیومیوپاتی هستید، ممکن است سخت باشد که تمرین را رها کنید تا ببینید آیا قلب به حالت عادی باز می‌گردد یا خیر. سلامتی و آینده خود را در نظر بگیرید. با پزشک متخصص خود در مورد آن صحبت کنید. ورزش ممکن است برای فرد مهم باشد، اما زندگی نیز مهم است.

سوالات پرتکرار در مورد قلب ورزشکار

آیا قلب ورزشکار به اندازه طبیعی خود باز می‌گردد؟

بله. در اکثر افراد، پس از توقف تمرینات سخت، قلب به اندازه طبیعی باز می‌گردد. با این حال، یک مطالعه نشان داده است که 20 درصد از ورزشکاران سابق، پنج سال بعد همچنان بطن چپ بزرگی داشتند.

چگونه می‌توانم خطر را برای خود کاهش دهم؟

از آنجایی که قلب ورزشکار پاسخ طبیعی قلب به ورزش‌های شدید و هوازی است، نیازی به کاهش خطر ندارید زیرا شرایط خطرناک نیست.

اگر قلب ورزشکار داشته باشم چه انتظاری می‌توانم داشته باشم؟

ورزش برای قلب مفید است و افرادی که قلب ورزشکاری دارند بعداً با آن مشکلی نخواهند داشت. یک مطالعه روی ورزشکاران سطح بالا نشان داد که تمرینات استقامتی آنها در آینده باعث مشکلات قلبی نمی‌شود.

قلب ورزشکار چقدر دوام می‌آورد؟

 قلب ورزشکار تا زمانی ادامه دارد که تمرینات خود را آسان نکنید. پس از سه ماه بدون تمرین، قلب به حالت عادی باز می‌گردد.

چه زمانی باید به پزشک متخصص قلب و عروق خود مراجعه کنم؟

اگر این علائم را دارید با یک پزشک تماس بگیرید:
غش کردن
درد قفسه سینه
تپش قلب
در حالی که اینها با قلب ورزشکار مرتبط نیستند، می‌توانند به این معنی باشند که شما مبتلا به بیماری عروق کرونر یا کاردیومیوپاتی هستید.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button