آنچه در مورد عروق کرونر غیرعادی باید بدانید!!

شریان کرونر غیرعادی (ACA) اصطلاح پزشکی برای ناهنجاری رشدی یک شریان کرونر است. اینها شریان‌هایی هستند که خون را به قلب می‌رسانند. انواع مختلفی از ACA وجود دارد. شریان ممکن است به طور غیر طبیعی باریک باشد، در موقعیتی غیرعادی به قلب بپیوندد یا به روشی غیرعادی منشعب شود. برخی از ناهنجاری‌ها هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند، در حالی که برخی دیگر می توانند عوارض جدی ایجاد کنند و منجر به مرگ ناگهانی قلبی شوند.

این مقاله توضیح می دهد که ACA چیست و چگونه می تواند بر بدن تأثیر بگذارد. ما همچنین علل و علائم ACA را تشریح می کنیم و اطلاعاتی در مورد نحوه تشخیص و درمان این بیماری توسط پزشکان ارائه می دهیم. در نهایت، توصیه هایی در مورد زمان تماس با پزشک ارائه می دهیم.

عروق کرونر غیرعادی

ACA چیست؟

ACA اصطلاح پزشکی برای ناهنجاری عروق کرونر است. متخصصان پزشکی تشخیص می‌دهند که تعریف «عادی» می‌تواند دشوار باشد. با این حال، کارشناسان تخمین می‌زنند که ACA بین 0.21 تا 5.79٪ از جمعیت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. طبق یک بررسی در سال 2019، میانگین شیوع حدود 1٪  است. نمونه‌هایی از ناهنجاری‌های ACA عبارتند از:

باریک شدن: شریان ممکن است باریک تر از حد معمول باشد یا شکل یا اندازه غیرعادی داشته باشد.
جای نادرست: شریان ممکن است مسیر خود را در موقعیت غیرعادی طی کند.
انشعاب: شریان ممکن است از الگوی انشعاب معمولی پیروی نکند.
فیستول: اینجا جایی است که شریان به بخش دیگری از منبع مورد اعتماد قلب، مانند اتاقک قلب متصل می‌شود.

چگونه ACA بر بدن تأثیر می‌گذارد؟

ACA بسته به نوع ناهنجاری می‌تواند به طرق مختلف بر بدن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، تنگ شدن شریان کرونر می‌تواند بر جریان خون غنی از اکسیژن از قلب تأثیر بگذارد. این می‌تواند بر تامین اکسیژن به بقیه بدن تأثیر بگذارد.

همچنین به این معنی است که بخشی از قلب که خون غنی از اکسیژن را به بقیه بدن پمپاژ می‌کند، باید سخت‌تر کار کند تا اطمینان حاصل شود که بدن اکسیژن کافی دریافت می‌کند. این فشار اضافی می‌تواند باعث ضخیم شدن قلب شود.

علل

ACA معمولاً یک ناهنجاری مادرزادی است، به این معنی که فرد با این مشکل متولد می‌شود. کارشناسان نمی‌دانند چرا برخی از افراد ناهنجاری‌های قلبی دارند. با این حال، ممکن است مربوط به چیزی باشد که بر رشد قلب در 6 هفته اول بارداری تأثیر می‌گذارد.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، برخی از ناهنجاری‌های قلبی ممکن است به دلیل تغییرات ژنتیکی یا عوامل خطری که فرد حامل کودک در دوران بارداری با آنها تماس داشته، رخ دهد. نمونه‌هایی از این عوامل خطر عبارتند از:

  • عوامل محیطی خاص
  • غذاها و نوشیدنی‌های خاص
  • داروهای خاص

علائم

ACA به ندرت علائم ایجاد می‌کند. اگر علائم وجود داشته باشد، ممکن است بسته به نوع ACA متفاوت باشد. علائم احتمالی ACA عبارتند از:

درد قفسه سینه و سایر علائم نشان می‌دهد که قلب فرد ممکن است خون کافی دریافت نکند. علائم ممکن است در دوران کودکی یا بزرگسالی ایجاد شود. آنهایی که در زندگی بعدی وجود دارند ممکن است به این دلیل باشد که منبع خون دیگر برای حمایت از بدن بزرگسالان کافی نیست.

تشخیص

از آنجایی که ACA معمولاً علائمی ایجاد نمی‌کند، پزشکان معمولاً هنگام غربالگری یا تشخیص سایر مشکلات سلامتی به طور اتفاقی این بیماری را کشف می‌کنند. در صورت وجود علائم ACA، شناسایی و درمان علت در اسرع وقت قبل از بروز عوارض ضروری است. پزشکان می توانند از تکنیک‌های مختلف تصویربرداری برای تشخیص ACA استفاده کنند، از جمله:

اکوکاردیوگرافی: این شامل استفاده از اسکن اولتراسوند برای مشاهده قلب و عروق خونی مجاور است.
آنژیوگرافی کاتتر: این شامل تزریق رنگ کنتراست به رگ های خونی برای تشخیص ناهنجاری های عروق خونی از طریق تصویربرداری اشعه ایکس است.
سی‌تی آنژیوگرافی کرونر (CCTA): سی تی اسکن که به بررسی عروق کرونر می‌پردازد.
MRI: تکنیکی که از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی برای تشخیص ناهنجاری ها استفاده می‌کند.
اگرچه بروز ACA به طور معمول کم است، پزشکان افزایش موارد را گزارش می‌دهند. این ممکن است به دلیل افزایش استفاده از CCTA باشد که به استاندارد مراقبت در میان افرادی که درد قفسه سینه را تجربه می‌کنند، تبدیل شده است.

درمان ACA 

درمان ACA 

درمان ACA به نوع ناهنجاری بستگی دارد. بیشتر ناهنجاری‌های عروق کرونر، یافته‌های خوش‌خیم و اتفاقی هستند که نیازی به درمان ندارند. در برخی موارد، پزشک متخصص ممکن است توصیه کنند که فرد از انجام ورزش‌های سنگین اجتناب کند و مصرف داروهایی مانند مسدود کننده‌های بتا را شروع کند. پزشکان ممکن است برای رفع ناهنجاری و کمک به جلوگیری از حمله قلبی یا مرگ ناگهانی قلبی، جراحی را برای افراد دارای ناهنجاری‌های پرخطر توصیه کنند.

جلوگیری

هیچ کاری برای جلوگیری از ACA نمی‌تواند انجام دهد. این بیماری معمولاً از بدو تولد وجود دارد. از آنجایی که اکثر افراد مبتلا به ACA بدون علامت هستند، ممکن است حتی از ابتلای خود به این بیماری آگاه نباشند.

هر کسی که در مورد امکان ACA نگران است می تواند درخواست انجام غربالگری کند. اگر ACA وجود داشته باشد، آنها می توانند با پزشک خود در مورد اقدامات لازم برای حفظ سلامت قلب و عروق و کمک به جلوگیری از عوارض صحبت کنند.

چشم انداز

اکثر ACA ها خوش‌خیم هستند و علائمی ایجاد نمی‌کنند. به این ترتیب، چشم انداز افراد مبتلا به ACA معمولاً خوب است. اکنون که غربالگری‌ها رایج‌تر شده‌اند، پزشکان ACA را قبل از اینکه فرصت ایجاد عوارض جانبی جدی داشته باشند، شناسایی و درمان می‌کنند. افرادی که تشخیص ACA دریافت کرده‌اند باید مطمئن شوند که توصیه‌های پزشک خود را دنبال می‌کنند.

خلاصه

ACA یک ناهنجاری در شریان کرونری است، که شریانی است که خون را به قلب می‌رساند. اکثر ACA‌ها علائمی ایجاد نمی کنند. اگر علائم وجود داشته باشد، ممکن است بسته به نوع ناهنجاری متفاوت باشد. علائم احتمالی شامل ضربان قلب سریع، تنگی نفس و غش است. بروز ACA نادر است و در حدود 1٪ از جمعیت رخ می‌دهد. از آنجایی که اکثر افراد مبتلا به ACA بدون علامت هستند، پزشکان اکثر موارد را در طول بررسی‌های پزشکی برای سایر شرایط سلامت تشخیص می دهند.

انواع مختلفی از ACA وجود دارد، و هر کدام ممکن است بر افراد تأثیر متفاوتی بگذارند. افراد در صورت تجربه علائم مرتبط با این بیماری باید با یک پزشک متخصص صحبت کنند.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button