آنژیوپلاستی بعد از حمله قلبی

آنژیوپلاستی یک عمل جراحی برای باز کردن رگ های خونی است که خون را به عضله قلب می رساند. این رگ های خونی به عروق کرونر نیز معروف هستند. پزشکان اغلب از آنژیوپلاستی را بلافاصله بعد از حمله قلبی انجام می دهند.
این روش را آنژیوپلاستی کرونر از راه پوست یا مداخلات کرونر از طریق پوست نیز می نامند. در بسیاری از موارد ، پزشکان پس از آنژیوپلاستی استنت شریان کرونر را وارد می کنند. استنت کمک می کند تا جریان خون  ادامه یابد و شریان دوباره تنگ نشود.
انجام آنژیوپلاستی در اولین ساعات پس از حمله قلبی ممکن است خطر ابتلا به عوارض را کاهش دهد. زمان بندی می تواند بسیار مهم باشد. هرچه سریعتر برای حمله قلبی درمان شوید، و زمان طلایی درمان رعایت شود ، خطر نارسایی قلبی ، سایر عوارض و مرگ کاهش می یابد.
اگر حمله قلبی نداشته باشید ، آنژیوپلاستی همچنین می تواند علائم بیماری قلبی را تسکین دهد.

آنژیوپلاستی بعد از حمله قلبی

آنژیوپلاستی چگونه انجام می شود؟

پزشکان معمولا این روش را در حالی که بیمار تحت بی حسی موضعی هست، انجام می دهند. ابتدا برشی در بازو یا کشاله ران ایجاد می کنند. سپس آنها یک سوند را با یک بادکنک بادی کوچک در انتهای آن وارد شریان می کنند. با استفاده از اشعه ایکس ، ویدئو و رنگ های خاص ، پزشک کاتتر را به داخل عروق کرونر مسدود شده هدایت می کند. وقتی بالون قرار گرفت ، بادکنک باد می شود تا رگ باز شود.. این کار راه را برای جریان خون باز می کند.
در بعضی موارد ، کاتتر نیز به یک شبکه فولاد ضد زنگ به نام استنت مجهز است. استنت برای باز نگه داشتن رگ خونی استفاده می شود. و بعد از تخلیه و خارج شدن بادکنک می تواند در جای خود باقی بماند. هنگامی که بالون خارج شد ، پزشک می تواند کاتتر را نیز خارج کند. این روش ممکن است از نیم ساعت تا چند ساعت طول بکشد.

آنژیوپلاستی بعد از حمله قلبی چه فوایدی دارد؟

طبق انجمن آنژیوگرافی و مداخلات قلب و عروق ، آنژیوپلاستی برای درمان حمله قلبی موجب نجات جان افراد می شود. این یک روش کارآمد است که سریع خون را به قلب می رساند. پزشک هرچه زودتر مسیر خون را بازیابی کند ، آسیب کمتری به عضله قلب وارد می شود. آنژیوپلاستی همچنین درد قفسه سینه را تسکین می دهد و ممکن است از تنگی نفس و سایر علائم مرتبط با حمله قلبی جلوگیری کند.
آنژیوپلاستی همچنین ممکن است این احتمال را که ممکن است بیمار به جراحی تهاجمی تر بای پس قلب باز نیاز داشته باشد ، که به زمان بهبودی قابل توجهی نیاز دارد ،را نیز کاهش دهد. سرویس بهداشت ملی خاطرنشان می کند که آنژیوپلاستی ممکن است خطر حمله قلبی بعدی را نیز کاهش دهد. همچنین ممکن است شانس زنده ماندن بیمار را بیش از داروهایی که لخته های خون را از بین می برند ، افزایش دهد.

خطرات این روش چیست؟

تمام مراحل پزشکی با مقدار مشخصی از خطر همراه است. دقیقا مانند بسیاری از انواع دیگر روش های تهاجمی ، ممکن است به ماده بیهوشی ، رنگ یا برخی از مواد استفاده شده در آنژیوپلاستی واکنش آلرژیک داشته باشید. برخی دیگر از خطرات مرتبط با آنژیوپلاستی کرونر عبارتند از:

 • خونریزی ، لخته شدن یا کبودی در محل وارد کردن کاتتر
 • تشکیل بافت اسکار یا لخته خون در استنت
 • ضربان قلب نامنظم یا آریتمی
 • آسیب به رگ خونی ، دریچه قلب یا شریان
 • حمله قلبی
 • آسیب کلیه ، به ویژه در افرادی که از قبل مشکلات کلیوی دارند
 • عفونت
 • این روش همچنین با خطر سکته مغزی همراه است ، اما خطر کم است.

خطرات آنژیوپلاستی اورژانسی پس از حمله قلبی بیشتر از آنژیوپلاستی است که تحت شرایط مختلف انجام می شود.

آنژیوپلاستی درمانی برای انسداد عروق نیست. در صورت تجمع مجدد پلاک در شریان یا در یک استنت که قبلا قرار داده شده است ، در بعضی موارد ، شریان ها می توانند دوباره باریک شوند. به این حالت تنگی مجدد می گویند. هنگامی که پزشک از استنت استفاده نمی کند خطر ابتلا به تنگی مجدد بیشتر است.

بعد از آنژیوپلاستی

پس از حمله قلبی ، پزشک نحوه حفظ یک سبک زندگی سالم مناسب برای قلب را توضیح می دهد. همیشه داروهای خود را طبق تجویز پزشک مصرف کنید. اگر سیگاری هستید ، اکنون زمان ترک سیگار است. داشتن یک رژیم غذایی متعادل و ورزش روزانه ممکن است به کاهش فشار خون و سطح کلسترول خون کمک کند. همچنین انتخاب های سبک زندگی سالم ممکن است احتمال بروز حمله قلبی دیگری را کاهش دهد.


دیدگاه کاربران

0 دیدگاه
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button